King Agency MP20

Start # Transmisja # Kobiety # Mężczyźni # Komunikat # Partie # Archiwum # press

 

INFORMACJA PRASOWA nr 3

Jacek Tomczak (Pocztowiec Poznań) po dogrywce z Wojciechem Morandą (UMKS Żak Kielce) został Mistrzem Polski Mężczyzn do lat 20 w szachach. W turnieju kobiet zwycięstwo już wcześniej zapewniła sobie Joanna Majdan (AKS Hetman-Politechnika Koszalińska).

J. Majdan przez cały turniej była klasą sama dla siebie i prowadząc od pierwszej rundy uzyskała w sumie 9,5 pkt. (na 11 możliwych). Drugie miejsce z wynikiem 8,5 pkt. zajęła jej klubowa koleżanka z Koszalina Kinga Zakościelna, a brązowy medal z 6,5 pkt. zdobyła wielkopolanka Jagoda Gołek (Chrobry Gniezno).

Znacznie bardziej wyrównana rywalizacja toczyła się w turnieju mężczyzn. Po 11 rundach dwóch zawodników: J. Tomczak i W. Moranda zgromadziło po 8 pkt. i w tej sytuacji, zgodnie z regulaminem Mistrzostw Polski, sędzia główny Rafał Siwik, zarządził dogrywkę pomiędzy oboma mistrzami międzynarodowymi. Obydwie partie dogrywki zakończyły się remisem (podobnie zresztą jak rozegrana dzień wcześniej rozegrana partia tymi zawodnikami), więc o tytule Mistrza Polski rozstrzygnęło dodatkowe wartościowanie uzyskanych rezultatów. Lepsze wartościowanie pomocnicze miał zawodnik poznańskiego Pocztowca i to on odjechał ze Środy Wlkp. ze złotym medalem. Trzecie miejsce zajął Piotr Brodowski (7,5 pkt – KSz Odrodzenie Kożuchów), który prowadził przez większość rund, ale pod koniec zawodów opadł z sił.
Szachowe Mistrzostwa Polski do lat 20 już po raz piąty odbyły się w Środzie Wielkopolskiej. W mieście tym szachiści od lat znajdują dobre warunki gry i zakwaterowania oraz zaangażowanych organizatorów z braćmi Jerzym i Pawłem Owczarzakami na czele.

Przebieg wszystkich partii w turnieju oraz komplet wyników znaleźć można pod adresem internetowym www.kingagency.pl/mp20/

Sponsorzy Mistrzostw:
Gmina Środa Wielkopolska
Starostwo Powiatowe w Środzie Wielkopolskiej
PW Amigo Rafał Ratajczak
Hotel Almarco
Taniewizytowki.net
Gazeta Średzka
Reflex Józef Głożyński

Komitet Honorowy Mistrzostw:
Poseł na Sejm RP Zbigniew Dolata
Wojewoda Wielkopolski
Marszałek Województwa Wielkopolskiego
Burmistrz Miasta i Gminy Środa Wielkopolska Wojciech Ziętkowski
Starosta Średzki Piotr Piekarski
Prezes PZSzach Janusz Woda
Prezes WZSzach Barbara Ryszkiewicz

Paweł Owczarzak

Informacja prasowa nr 2.

Mimo porażki w ósmej rundzie Szachowych Mistrzostw Polski Mężczyzn do lat 20 Piotr Brodowski (KSz Odrodzenie Kożuchów) utrzymał prowadzenie w turnieju, choć dzieli je z mającym również 6 pkt. mistrzem FIDE Mateuszem Bobulą (MKSz Rybnik). Na trzecie miejsce awansował pogromca P. Brodowskiego mistrz międzynarodowy Jacek Tomczak (Pocztowiec Poznań).
W turnieju kobiet bezpieczne prowadzenie nad rywalkami (7 pkt.) utrzymuje mistrzyni międzynarodowa Joanna Majdan (AKS Hetman-Politechnika Koszalińska), która w ósmej rundzie zremisowała z wielkopolanką Małgorzatą Nowak (Pocztowiec Poznań). Drugie miejsce z 5,5pkt. zajmuje Kinga Zakościelna (AKS Hetman-Politechnika Koszalińska), a trzecie z 5 pkt. Jagoda Gołek (Chrobry Gniezno).

Informacja prasowa nr 1.

Niezwykle zacięta rywalizacja toczy się od 3 dni w przy szachownicach w Środzie Wielkopolskiej, gdzie rozgrywany jest finał szachowych Mistrzostw Polski Kobiet i Mężczyzn do lat 20.

O tym jak zacięta jest rywalizacji świadczy fakt, że do tej pory nie zdarzył się ani jeden pojedynek zakończony szybkim remisem, a remisy w ogóle są rzadkością (np. w turnieju kobiet na 24 rozegrane partie odnotowano tylko 2 remisy).
Po czterech rundach w turnieju kobiet kompletem punktów może pochwalić się tylko Joanna Majdan (AKS Hetman-Politechnika Koszalińska). Tuż za nią, z dorobkiem 3 punktów, znajduje się wielkopolanka z Leszna Anna Andrzejewska (reprezentująca barwy PTSz Płock). Obydwie panie spotkały się w pierwszej rundzie turnieju. Mimo, że dużą przewagę pozycyjną zdobyła wtedy A. Andrzejewska, to jednak popełniła serię błędów, po których zwyciężyła J. Majdan. Miejsca 3-5 dzielą: Klaudia Kulon (AKS Hetman-Politechnika Koszalińska), Jagoda Gołek (Chrobry Gniezno) i Małgorzata Nowak (wszystkie po 2,5 pkt.).
W turnieju mężczyzn słabo radzi sobie główny faworyt zawodów, obrońca tytułu sprzed roku mistrz międzynarodowy Wojciech Moranda (UMKS Żak Kielce). Po czterech rundach zdołał zgromadzić zaledwie 2 pkt i zajmuje odległe 7 miejsce. Niespodziewanym liderem z dorobkiem 3,5 pkt. jest Mateusz Bobula (MKSz Rybnik). Za nim znajduje się trzech zawodników mających 3 pkt.: Piotr Brodowski (KSz Odrodzenie Kożuchów), Jacek Szwed (MKSz Rybnik) oraz Kacper Piorun (ŁKS Szach-Centrum Łódź). Jacek Tomczak (Pocztowiec Poznań) zajmuje 5 miejsce z dorobkiem 2,5 pkt.
Rundy rozgrywane są codziennie od godziny 15 w Hotelu Almarco w Środzie Wielkopolskiej. Wstęp dla kibiców jest bezpłatny. Osoby które chcą śledzić przebieg partii online bez wychodzenia z domu mogą to zrobić pod adresem internetowym www.kingagency.pl/mp20/

Wojciech Moranda mistrzem Polski!

Wojciech Moranda (UMKS Żak Kielce) z wynikiem 8 pkt (z 11) zwyciężył w Mistrzostwach Polski mężczyzn do lat 20 w szachach w Środzie Wielkopolskiej.
Choć W. Moranda prowadził od samego początku, na plecach ciągle czuł oddech rywali i dopiero remis w ostatniej partii z Danielem Gumułą (JKSz MCKiS Jaworzno) zapewnił mu tytuł. Na drugim miejscu z wynikiem 7,5 pkt znalazł się Krzysztof Bulski (KS HetMaN Szopienice Katowice), a na trzecim Marcin Tazbir (UKS Roszada Piotrków Trybunalski), który w ostatniej partii zawodów pokonał dotychczas zajmującego trzecią lokatę Kacpra Pioruna (Szach-Centrum Łódź). Wielkopolanin Michał Więcław (KS Lech-WSUS Poznań) zdobył 3,5 pkt i zajął 10. miejsce.
Podczas ceremonii Zakończenia Mistrzostw wręczono również nagrody za najlepszą partię zawodów otrzymał Rafał Lubczyński (KS Polonia Wrocław) za partię z Michałem Olszewskim (KS Polonia Trade Trans Warszawa) oraz dla najmłodszego uczestnika, którą zdobył czternastoletni Marcel Kanarek (AKS Hetman-Politechnika Koszalińska). W Ceremonii udział wzięli m.in. prezes PZSzach Janusz Woda, starosta średzki Piotr Piekarski, wiceburmistrz Środy Wlkp. Rafał Piechowiak oraz asystent posła Zbigniewa Dolaty Łukasz Walczak.
Tegoroczne zawody są już piątymi mistrzostwami Polski w szachach, które odbyły się w Hotelu Szablewski w Środzie. Od początku organizowane są przez Teresę Szablewską przy pomocy średzkich szachistów- braci Pawła i Jerzego Owczarzaków. Jerzy w tym roku po raz pierwszy był również sędzią asystentem. Impreza na bieżąco relacjonowana była na stronie www.szablewski.pl, w TVP3 Poznań, prasie ogólnopolskiej i lokalnej oraz w radio.

Sponsorzy zawodów:
Homag Polska – sponsor główny
Urząd Miejski w Środzie Wlkp.
Starostwo Powiatowe w Środzie Wlkp.
SM Jana
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Bolesław Spochacz
Mokate
Bank Spółdzielczy w Środzie Wlkp.
BM Łobza
Zimex
Nowy Tygodnik Średzki
Gazeta Średzka
Wiadomości Wrzesińskie
PHP Jeans
Hotel Szablewski

Patronat honorowy:
Poseł na Sejm RP Zbigniew Dolata
Burmistrz Miasta Środa Wielkopolska Wojciech Ziętkowski
Starosta Średzki Piotr Piekarski

Patronat medialny:
Nowy Tygodnik Średzki
Gazeta Średzka
Wiadomości Wrzesińskie

Klaudia Kulon mistrzynią Polski!

Niespełna piętnastoletnia Klaudia Kulon została Mistrzynią Polski do lat 20 w szachach. Sukces młodej zawodniczki trudno jednak uznać za niespodziankę, skoro jest to aktualna mistrzyni świata juniorek do lat 14.
Mimo że Klaudia prowadziła od samego początku, to w ostatniej rundzie mogło dojść do niespodzianki. Grająca z nią białymi poznanianka Małgorzata Nowak uzyskała dużą przewagę i miała sporą szansę na zwycięstwo. Zagrała jednak niedokładnie i musiała się ratować wiecznym szachem. Remis pozwolił K. Kulon utrzymać przewagę punktową nad rywalkami i zwyciężyć w turnieju. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że wszystkie trzy medalistki: Klaudia Kulon, Kinga Zakościelna i Katarzyna Adamowicz reprezentują jeden klub: AKS Hetman-Politechnika Koszalińska.
Gospodarzem szachowych Mistrzostw Polski Kobiet do lat 20 był już po raz piąty z rzędu Hotel Szablewski w Środzie Wielkopolskiej. W sobotniej uroczystości wręczenia nagród udział wzięli m.in. burmistrz Środy Wojciech Ziętkowski, starosta średzki Piotr Piekarski, trener kadry narodowej i wiceprezes PZSzach mistrz międzynarodowy Jacek Bielczyk.

Numery startowe

Podczas zakończenia Mistrzostw Polski Kobiet do lat 20 wylosowano następujące numery startowe I i Ekstraligi Szachowej:

Ekstraliga
1. BKS Prokonex Brzeg
2. KS Pocztowiec Poznań
3. Polfa Grodzisk Mazowiecki
4. AZS UMCS Lublin
5. Polonia Warszawa
6. Hetman Katowice-Szopienice
7. Stilon Gorzów Wlkp.
8. JKSz MCKiS Jaworzno
9. Juvena-Hańcza Suwałki
10. PTSz Płock
I Liga
1. Odrodzenie Kożuchów
2. Zelmer Rzeszów
3. Rzemiosło Racibórz
4. Polonia Wrocław
5. AZS Politechnika Śląska Gliwice
6. OTSz Ostrów Wlkp.
7. Rotmistrz Mat Premium Grudziądz
8. Hetman Częstochowa
9. Drakon Lublin
10. MKSz Rybnik

Koszalin bezkonkurencyjny

Świetnie radzą sobie zawodniczki z Koszalina podczas Mistrzostw Polski do lat 20 w szachach w Środzie Wielkopolskiej. Na rundę przed końcem zajmują pierwsze trzy miejsca!
Pierwsze miejsce zajmuje aktualna mistrzyni świata do lat 14 Klaudia Kulon, drugie Katarzyna Adamowicz, a trzecie Kinga Zakościelna (wszystkie trzy AKS Hetman-Politechnika Koszalińska). Na czwartym miejscu znajduje się mistrzyni Europy do lat 18 Anna Gasik (KS Polonia Trade Trans Warszawa), która zremisowała w szóstej rundzie z Anetą Korościel (Odrodzenie Kożuchów).
W turnieju mężczyzn cenny remis uzyskał wielkopolanin Michał Więcław (KS Lech-WSUS Poznań), który podzielił się punktami z prowadzącym w turnieju mistrzem międzynarodowym Wojciechem Morandą (UMKS Żak Kielce).

Wieczorna odprawa

W piątkowy wieczór szachowa elita zawitała w gościnne progi Hotelu Szablewski, który już po raz V stał się areną szachowych zmagań. Niestety, nie dane nam będzie zobaczyć pełną obsadę pań, o medal powalczy jedynie osiem z nich. Właścicielka hotelu, Teresa Szablewska, tradycyjnie już zadbała o doskonałą atmosferę mistrzostw, zapewniając uczestnikom bilard, basen i salę gimnastyczną, by w wolnych od gry chwilach mogli się zrelaksować. Podczas odprawy zawodnicy losowali miejsca startowe, następnie arbiter podał pary, które w sobotę rozpoczęły pierwszą rundę. Sędzią głównym mistrzostw został Rafał Siwik, a sędzią pomocniczym dobrze wszystkim znany szachista, średzianin, Jerzy Owczarzak.
MMP

W niepełnej obsadzie

Na kilka minut przed piątkową odprawą szachistów, z sędzią głównym Mistrzostw Polski w Szachach do lat 20., Rafałem Siwikiem, o cichym czarnym koniu mistrzostw, o tym, który z mistrzów wyjechał na stypendium do Stanów Zjednoczonych i o tym, czyich posunięć na pewno nie zobaczymy, rozmawiała Marta Machajewska-Proc.

MMP: Na tegorocznych mistrzostwach mieliśmy śledzić zmagania 24 zawodników, jednak nie wszyscy zasiądą nad planszami...

RS: Kilka osób, niestety, nie przyjedzie ze względu na to, że się rozchorowały. Jest to czterech zawodników z Suwałk, jeden chłopak i trzy dziewczyny. Na miejsce Tomka Warakomskiego z KSz Juvena Suwałki zagra poznański zawodnik Michał Więcław. Z kolei o tytuł mistrza kobiet walczyć będzie tylko osiem pań. Cztery z nich jeszcze jadą, trzy z Koszalina, jedna z Zieleniewa.

Rozumiem, że w takim układzie mistrzostwa kobiet zakończą się po VII rundach?

Tak. Ich koniec zaplanowano na 3 lutego.

Wśród tegorocznej obsady nie widzę czołowych nazwisk, jak chociażby Jacka Stopy, czy rozchorowanego Tomka Warakomskiego, który rok temu zajął V miejsce. Przez ostanie lata w Hotelu Szablewski spore sukcesy odnosiły też Joanna Majdan, ubiegłoroczna złota medalistka MP, czy jej imienniczka z AKSz Hetmana Politechniki Koszalińskiej Joasia Worek. Gwiazdą tych mistrzostw zapewne jest mistrzyni Europy Anna Gasik i medalistka MŚ Klaudia Kulon...

Wśród zawodniczek mamy aktualną mistrzynię świata, to prawda. Klaudia jest w bardzo dobrej formie. Z kolei u chłopców daleko może zajść Wojtek Moranda z UMKS Żak Kielce, jednak trzeba zobaczyć, jak rozegrają pierwsze trzy rundy.

Tym bardziej, że w zeszłym roku o złocie Jacka Stopy zdecydował mecz barażowy, gdzie do ostatniej chwili szala zwycięstwa nie przechylała się zdecydowanie na żadną ze stron. A co dziś porabia mistrz?

W tym roku zdał maturę i wyjechał na stypendium do Stanów Zjednoczonych. Do Polski nie przyjeżdża zbyt często, a co za tym idzie, rzadko bierze udział w rywalizacjach.

Ci, którzy z Hotelu Szablewski wyjadą ze złotym medalem, mają prawo reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata, gdzie i kiedy zmierzą się z najlepszymi?

W Armenii między 2 a 17 października tego roku.

Jutro po uroczystym rozpoczęciu mistrzostw zasiądą do plansz. Ma pan swego cichego czarnego konia?

Wśród wspomnianych Ani Gasik i Klaudii Kulon jest Aneta Korościel z KSz Odrodzenie Kożuchów. Aneta miała długą przerwę w grze ze względu na naukę. Jest to silna zawodniczka i teraz się okaże, jak okres przerwy wpłynie na jej styl gry. Odetchnęła od szachów i czy do gry przyjedzie głodna walki czy też będą braki spowodowane przerwą w treningach, zobaczymy. U chłopców na pewno zabraknie Tomka Warakomskiego, który jest bardzo silnym zawodnikiem i spokojnie mógłby walczyć o medal. Faworytami będą Wojtek Moranda i Michał Olszewski - mistrzowie międzynarodowi.

Dziękuję za rozmowę.

W pogoni za laurem

Pierwsza runda mistrzostw była właściwie rozgrzewką przed decydującymi starciami. Chociaż nie obyło się bez sporej niespodzianki z udziałem zawodnika rezerwowego. Natomiast średzianin Jerzy Owczarzak na swe 23 urodziny otrzymał... tytuł mistrza FIDE.

W bitwie o tytuł mistrzów Polski do lat 20. wystartowało 12 mężczyzn i osiem pań. Najciekawszą partię rozegrała już w I rundzie Klaudia Kulon z AKS Hetman - Politechnika Koszalińska. Grająca białymi bierkami dwukrotna mistrzyni świata juniorek do lat 12. i 14. zdeklasowała aktualną mistrzynię Europy do lat 16. Annę Gasik z KS Polonia Trade Trans Warszawa. Co ważne, Klaudia po dwóch rundach prowadzi samodzielnie przewagą dwóch punktów. Z kolei przy męskich szachownicach liderem okazał się mistrz międzynarodowy Wojciech Moranda z UMKS Żak Kielce, który, jak do tej pory, wygrał dwie pierwsze partie. Sporą niespodziankę zgotował poznański zawodnik Michał Więcław. Z wynikiem 1,5 pkt zajmuje drugą lokatę. Warto dodać, że na mistrzostwa został powołany jako zawodnik rezerwowy w miejsce Tomka Warakomskiego. Co jeszcze bardziej zaskakujące, Michał w piątek legitymował się najniższym rankingiem ze wszystkich uczestników. Już tradycyjnie, prócz relacji z mistrzostw, na naszych łamach zamieścimy wywiady z czołowymi zawodnikami, jacy jeszcze przez kilka dni zmagać się będą przy szachownicach. Oczywiście nie zabraknie wypowiedzi sędziego pomocniczego, średzianina Jerzego Owczarzaka, któremu Międzynarodowa Federacja Szachowa przyznała tytuł mistrza FIDE. Jurek ma już tylko do zdobycia tytuły mistrza międzynarodowego i arcymistrza.

Królewska para w Szablewskim

Biały pionek z E2 przesuwa się na E3, czarny mknie z B7 na B6. Goniec dotrzymuje im kroku, sunie z F1, gdzie wtóruje mu dama, zbijając pionka stojącego w skupieniu na F7, szach-mat. Czy podobnych scenariuszy dostarczą nam tegoroczni szachiści? Cóż, zobaczymy, tym bardziej, że są wśród nich mistrzowie Fide. W sobotę w sali Hotelu Szablewski uroczyście otwarto V, jubileuszowe Mistrzostwa w Szachach do lat 20. Co ważne, najmłodszy uczestnik, Marcel Kanarek, dzień przed zakończeniem mistrzostw ukończy... 14 lat. Czy z sukcesem?

Zegary na razie milczały, ale nad planszami już siedzieli szachiści. W sobotnie popołudnie w sali Hotelu Szablewski otwarto V, jubileuszowe Mistrzostwa w Szachach. Królewska gra, pierwotnie zwana czaturangą, zwabiła w sobotę władze samorządowe, które uczestniczyły w otwarciu wraz z przedstawicielem Polskiego Związku Szachowego, prezesem Januszem Wodą, przedstawicielem PZW Leonem Miklosikiem i sponsorami. - Środa od pięciu lat stała się młodzieżowym ośrodkiem sportu szachowego, wielu z was występowało już tutaj i dzięki nadzwyczajnej gościnności gospodarzy ta impreza jest zawsze organizowana na najwyższym poziomie - powiedział prezes PZW Janusz Woda, zaznaczając, że mistrzostwa po raz drugi będą emitowane przez Internet na cały świat. Ubiegłoroczne śledziło blisko 60 tys. osób. A jest o co walczyć. Czekają medale, puchary i nagrody pieniężne oraz niespodzianka za najpiękniejsze dwie partie rozegrane w trakcie rozgrywek. Już po chwili zawodnicy pochylili się nad planszami, by w skupieniu, ze zmarszczonymi brwiami i tylko sobie znanymi taktykami ruszyli do pierwszej rundy. Ze względu na fakt, że w mistrzostwach startuje tylko 8 pań, zakończenie po VII rundach zaplanowano na 3 lutego na godzinę 11. Z kolei mistrza wśród panów, po rozegraniu XI rund, poznamy 6 lutego o godzinie 15.

artykuły i fotografie MMP  (Nowy Tygodnik Średzki)

Jubileuszowe Mistrzostwa rozpoczęte

Batalia o tytuły mistrza i mistrzyni Polski do lat 20 w szachach rozpoczęła się w sobotę 27 stycznia w Hotelu Szablewski w Środzie Wlkp. O tytuły najlepszych walczy 12 mężczyzn i 8 dziewcząt.
To już piąta impreza tej klasy rozgrywana w Środzie Wlkp. Zdaniem Prezesa PZSzach Janusza Wody, który był obecny na uroczystości Otwarcia, świadczy to wysokim poziomie organizacyjnym zapewnianym przez przygotowujących zawody : Teresę Szablewską oraz Jerzego i Pawła Owczarzaków. O wysokim poziomie zawodów świadczy również fakt, że na stronie www.szablewski.pl prowadzona jest transmisja wszystkich partii „na żywo”.
W turnieju kobiet do najciekawszej partii doszło już w pierwszej rundzie. Grająca białymi Klaudia Kulon z AKS Hetman-Politechnika Koszalińska (dwukrotna Mistrzyni Świata Juniorek – do lat 12 i 14) pokonała aktualną Mistrzynię Europy do lat 18 Annę Gasik (KS Polonia Trade Trans Warszawa). Po dwóch rundach K. Kulon samodzielnie prowadzi mając 2 pkt.
W turnieju mężczyzn samodzielnym liderem jest mistrz międzynarodowy Wojciech Moranda (UMKS Żak Kielce) który jako jedyny wygrał 2 partie. Na drugim miejscu z wynikiem 1,5 pkt. niespodziewanie znajduje się Michał Więcław (KS Lech-WSUS Poznań), który do mistrzostw powołany jako zawodnik rezerwowy – w piątek przed rozpoczęciem Mistrzostw i legitymuje się najniższym rankingiem ze wszystkich zawodników.

Nowe tempo gry

Ukazał się Komunikat i Regulamin Mistrzostw. Z istotniejszych zmian w stosunku do zeszłego roku zostało wydłużone tempo gry o 30 min dla zawodnika i wynosi teraz: 90 minut na 40 posunięć, a następnie 30 minut na pozostałe posunięcia oraz po 30 sekund na posunięcie od początku partii.

Szachowe święto w „Szablewskim”

     Tradycją staje się już fakt, że Mistrzostwa Polski w Szachach, odbywają się w średzkim hotelu ,,Szablewski’’. Są to już czwarte mistrzostwa z rzędu, które odbędą się w Środzie.

     Tym razem w gościnnych progach hotelu ,,Szablewski” w dniach od 4-12 lutego w szranki rywalizacji staną najlepsi polscy szachiści i szachistki w kategorii do lat 20. Na starcie pojawi się wielu zawodników ze ścisłej nie tylko polskiej, ale i światowej, czołówki. Wśród 24 uczestników nie zabraknie bowiem medalistów Mistrzostw Europy, a także Świata.

     „Kurier Średzki” jako pierwszy z lokalnych czasopism objął patronat medialny nad imprezą. Swój udział w Komitecie Honorowym Zawodów zapowiedział poseł Zbigniew Dolata oraz tradycyjnie już burmistrz Wojciech Ziętkowski i starosta Paweł Łukaszewski.

(JO) źródło: "Kurier Średzki"

Środę wspominam szczególnieJoanna Majdan

Z 9-krotną Mistrzynią Polski oraz 2-krotną medalistką Mistrzostw Świata Joanną Majdan z Koszalina rozmawiał Jerzy Owczarzak.

JO: Przyjeżdżasz do Środy już po raz trzeci. Jakie są Twoje wspomnienia z tego miasta?

JM: Bardzo się cieszę, że po raz kolejny tutaj przyjadę. Organizacja tych Mistrzostw stoi, co roku, na wysokim poziomie i na pewno tym razem będzie podobnie. 2 lata temu zostałam tutaj Mistrzynią Polski, więc wspominam Środę szczególnie miło. W zeszłym roku niestety nie obroniłam tytułu, jednak 4 miejsce, to również duży sukces.

JO: Należysz do faworytek mistrzostw. Z jakim nastawieniem przyjedziesz do Środy i które miejsce by Cię usatysfakcjonowało?

JM: Chciałabym potwierdzić minimum miejsce zajęte przed rokiem... Nie ukrywam jednak, że dość poważnie myślę o medalu, który, kiedy będę w dobrej formie fizycznej i szachowej, jest w moim zasięgu. Do tego również potrzeba zawsze odrobiny szczęścia, które mam nadzieję będzie mi sprzyjać.

JO: Jak się przygotowujesz do mistrzostw?

JM: Mistrzostwa Polski do lat 20 są rozgrywane zaraz po MP kobiet, które rozpoczynają się już w przyszłym tygodniu. Z tego powodu na przygotowanie nie będę miała zbyt wiele czasu. Głównie skupiam się na najbliższych zawodach, a trening przed nimi mam nadzieję będzie procentował również w Środzie. Generalnie, jak przed każdymi ważnymi zawodami, skupiam się nad pracą nad moimi silnymi stronami, a więc taktyką i grą intuicyjną.

(JO) źródło: "Kurier Średzki"

Faworyci nie przyjadą

     Najwięksi faworyci zbliżających się Mistrzostw Polski do lat 20 w Szachach nie wystąpią w salach hotelu „Szablewski”. Zabraknie m.in. zwycięzców sprzed roku: Jolanty Zawadzkiej oraz Radosława Wojtaszka.

     W najbliższych tygodniach w polskich oraz światowych szachach odbywa się szereg turniejów. Niestety bliskie czy nawet nakładające się terminy są głównym powodem rezygnacji z przyjazdu do Środy największych gwiazd polskich szachów w kategorii do 20 lat. Wolą one bowiem uczestniczyć w dużo bardziej renomowanych turniejach seniorskich. Wśród dziewcząt zabraknie przede wszystkim byłej Mistrzyni Świata do lat 18 Jolanty Zawadzkiej, która zwyciężyła w Środzie w ubiegłym roku. Nie będzie również głównej konkurentki Joli, warszawianki Beaty Kądziołki, która w tym roku wywalczyła brązowy medal na Mistrzostwach Świata do lat 20. Polskie szachy kobiece w ostatnich latach obrodziły jednak w medalistki Mistrzostw Świata i w Środzie takowych nie zabraknie. Joanna Majdan, a także Karina Szczepkowska, to również medalistki Mistrzostw Świata i to właśnie one uchodzą obecnie za główne faworytki zawodów w „Szablewskim”. W kategorii chłopców zabraknie natomiast etatowego zwycięzcy ostatnich Mistrzostw w Środzie, a więc Radosława Wojtaszka. Pod nieobecność jego, a także posiadających wysokie rankingi Pawła Czarnoty i Wojciecha Morandy, na głównego faworyta imprezy wyrasta medalista ostatnich Mistrzostw Świata Juniorów do lat 18 - Jacek Stopa z Miedzi Legnica. Na pewno jednak nadarzającą się okazję będą chcieli wykorzystać zawodnicy, którzy dotąd nie byli wymieniani, jako kandydaci do medalów. Dla nich rezygnacja z udziału, tych teoretycznie najlepszych, stanowi dodatkową motywację, a kibice dzięki temu powinni zobaczyć wiele emocjonujących partii, a także zaciętej walki o zwycięstwo do ostatniej rundy.

(JO) źródło: "Kurier Średzki"

Będę grać bojowoMichał Luch

Z wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych, mistrzem międzynarodowym, Michałem Luchem, z Wrocławia, o zbliżających się Mistrzostwach Polski do lat 20 rozmawia Jerzy Owczarzak.

JO: Przyjeżdżasz do Środy po raz drugi, jakie są Twoje wrażenia z poprzedniego pobytu?

ML: Środa to przyjazne miasto, szachiści zostali w nim dobrze przyjęci, na pewno zostało parę miłych wspomnień w pamięci. Cieszę się z zajęcia 5 miejsca, które zdobyłem w zeszłym roku, gdyż nie byłem wymieniany w gronie faworytów. Mimo to pozostał pewien niedosyt, gdyż do medalu zabrakło naprawdę niewiele.

JO: Z jakim nastawieniem przyjeżdżasz w tym roku? Które miejsce, by Cię satysfakjconowało?

ML: Przede wszystkim chcę zagrać dobry turniej, odnieść jakieś efektowne zwycięstwo, mam zamiar grać wyjątkowo bojowo, co dotychczas nie było moją domeną, niemniej jednak jestem realistą, zadowoli mnie, jeśli wystąpię nie gorzej niż rok temu.

JO: W Mistrzostwach z różnych powodów nie wystąpi wielu znakomitych zawodników. Czy ten fakt dodatkowo Cię motywuje?

ML: Raczej nie, lubię grać z silniejszymi od siebie, wtedy sam gram lepiej. Czasami mam wrażenie, że dostosowuję się poziomem gry do przeciwnika. Poza tym zawodnicy, o których mowa, to moi dobrzy koledzy, miło byłoby ich zobaczyć w Środzie i zmierzyć się z nimi.

JO: Głównym faworytem wydaje się być Twój wrocławski kolega, medalista Mistrzostw Świata Jacek Stopa, który legitymuje się najwyższym rankingiem. Czy to właśnie jego obawiasz się najbardziej?

ML: Nie, z Jackiem mam dobry bilans w ostatnich latach, choć bez wątpienia jest on jednym z faworytów. Ja osobiście bardziej obawiam się kogoś innego, ale wolę zachować to dla siebie.

JO: Jak wyglądają Twoje przygotowania do Mistrzostw? Czy różnią się one czymś od przygotowań do innych zawodów?

ML: Tak, ponieważ tutaj znam swoich rywali sporo przed startem. W przyszłym tygodniu mam zamiar się wstępnie przygotować do partii z głównymi konkurentami.

JO: Co takiego pociągającego jest w szachach? Jakbyś zachęcił średzian do uprawiania tego sportu?

ML: Szachy to królewska gra, miło jest „bezkrwawo” powalczyć. Poza tym lubię wyzwania i polecam szachy każdemu, kto chce się sprawdzić, spędzając przy tym miło czas. Szachy to też dobry sprawdzian dla naszego charakteru, nie można się bowiem poddać po jednej porażce.

(JO) źródło: "Kurier Średzki"

Zakład Pakowania Jaj Amigo

Tanie wizytówki

UM Œroda Wielkopolska
UM Środa Wlkp.


 Odwiedzin strony: 


Turnieje Szachowe w Polsce i na Świecie


© 2006-8 IA Rafał Siwik